Vse za dom

Talno gretje

Če živite bolj na severu, ali pa ko se bliža zima, veste da je pozimi lahko zelo mrzlo. Kar nas najbolj moti, so mrzla tla, zaradi katerih je pri tleh vedno hladno. In seveda ob prihodu zime, vsi komaj čakamo, da bomo lahko prižgali peči in se ogreli. Še vedno pa so tla mrzla.

Talno gretje je rešitev! Pri talnem gretju se pozimi ne bomo zbudili sredi noči žejni, in šli v kuhinjo, le da bomo stopili na tla in se prestrašili, ko se podplati dotaknejo tal in nam mraz švigne po kosteh gor. Zato obiščite https://sam.si/info/nasveti/39/talno_gretje/.

talno-gretje

 

Talno gretje so uporabljali že v antiki, a v drugačni postavitvi. Sistem se je imenoval hipokavst in je bil tak, da so prižgali ogenj in se je toplota širila pod tlemi in po votla strani stene ven. Tiste sobe, ki so zahtevale največ toplote so bile bližje ognju/peči. V Koreji so poznali podoben sistem, ki je pa bil zelo priljubljen in uspešen, saj se je dim iz peči prenesel pod tlemi, katera so bila iz gline in kamenja, in potoval po dimniku ven. Tako je soba ostala toplo vso noč, čeprav se je kurilo le nekaj ur.

Na prehodu v 20. stoletje se je talno gretje malo spremenilo ko je ameriški arhitekt bil na Japonskem v eni od hiš, ki so imele ta sistem in začel vključevati ta sistem v svoje stavbe, kjer je pa spremenil vroč zrak z vročo vodo.

Talno gretje je primerno za novejše, dobro izolirane stavbe. Če želimo postaviti talno gretje v starejše hiše in stavbe, potem moramo stavbe dobro izolirati. Ker je v talnem gretju temperatura vode manjša, se zrak veliko manj izsušuje. Za talno oblogo so najbolj primerne keramika, vinil, laminat in dvo ali troslojni parket. Najmanj primerne so pa masivni parket, pluta in tekstilne talne obloge.